Airsoft Super Daddys
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Regulament: Jocuri de Noapte

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Propunere: regulament pentru jocurile de noapte

Regulament: Jocuri de Noapte Vote_lcap50%Regulament: Jocuri de Noapte Vote_rcap 50% 
[ 3 ]
Regulament: Jocuri de Noapte Vote_lcap50%Regulament: Jocuri de Noapte Vote_rcap 50% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 6
 
 

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Vin Apr 27, 2012 1:44 pm

Pentru ca pe viitor sa evitam intamplari neplacute ca cea sau cele (poate s-a mai intamplat ceva dupa ce am plecat eu) din seara aceasta propun ca pentru jocurile de noapte sa jucam dupa regulamentul urmator:
http://justforfunairsoft.webs.com/nightgamerules.htm - Astia joaca din 2009, asa ca ar trebui sa stie mai multe decat stim noi, care jucam din 2011.
Pe scurt, mici o arma sa nu traga cu mai mult de 310 fps (94 m/s)
In aceasta categorie intra armele "semi-pro" cum ar fi urmatoarele:
http://www.airsoft-pro.ro/arme-cu-functionare-electrica/109-pusca-asalt-kalashnikov-ak-47-semi-pro.html
http://www.airsoftieftin.ro/shop/index.php?route=product/product&path=75_64&product_id=122
http://www.airsoftieftin.ro/shop/index.php?route=product/product&path=75_64&product_id=77
http://www.airgun.ro/replici_electrice.html
In aceasta limita de viteza recomand sa facem urmatoarele clase de arme cu urmatoarele restrictii:
Arme automate: Viteza maxima: 60-70m/s, MED: 7m pe auto, 1m pe semi-auto
Arme semi-automate: Viteza maxima: 90-94m/s, MED: 5 m
Am putea totusi adauga snipere/shotgun-uri cu armare la fiecare foc (inclusiv shotgun-uri care trag cu 3 sau mai multe bile la un foc), cu viteza maxima de 100-110m/s si MED 10 m.
http://actionsports.ro/index.php?cPath=13_16_34
Dupa cum vedeti aceste arme sunt destul de ieftine si cred ca toti jucatorii isi permit sa le cumpere.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Sam Apr 28, 2012 12:59 am

Domnule... ma bucur ca ai o asemenea initiativa si eu sunt de acord cu ea ...ramane doar partea financiara ... si acordul colegilor nostrii ...ar fi o chestie tare sa fim toti de acord si mai mult ca sigur pentru o achizie mai mare din modelul cu hop-up reglabil obtinem si un discount ... ramane sa vorbim maine la joc ... http://www.airsoftieftin.ro/shop/index.php?route=product/product&path=75_64&product_id=77

BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Fra Sam Apr 28, 2012 1:30 am

ma sincer momentan nu am bani de bagat in alta replica pt jocu de noapte si nu stiu cati ar fi dispusi la o noua achizitie de preferat e ca fiecare sa isi stie limita si sa traga doar din limita lui nu ca salau in tot ce misca chiar daca e in nasul lui
Fra
Fra
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 403
Data de inscriere : 17/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty re

Mesaj  SCANTEI Sam Apr 28, 2012 2:41 am

de acord cu FRA!
SCANTEI
SCANTEI
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 487
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : alba iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Sam Apr 28, 2012 2:48 am

Unii avem deja arme din aceste categorii:
Eu am pistol electric de 55m/s - pentru categoria: Arme automate
Cine are pistoale pe gaz pana in 90 m/s - poate juca la categoria: Arme semi-automate
Cel mai bine ar fi sa dam un joc de proba cu armele astea si daca iese bine, mai vedem ce mai cumparam pe viitor.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Fra Sam Apr 28, 2012 2:52 am

eu tocmai ce mi-am upgradat arma la 118m/s si tu doresti ca sa o downgradez la 98 la cat era inainte ca sa joc pe noapte?nu sincer toata lumea din romania joaca cu toate armele la toate nivelele de viteza RESPECTAND distanta de angajare si nu au probleme pe noapte iar noi hop top sa sarim cu capu inainte sa ne luam noi jucarii doar pt jocu de noapte mi se pare o absurditate
Fra
Fra
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 403
Data de inscriere : 17/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Aure Sam Apr 28, 2012 2:58 am

de acord cu FRA ,daca mai investesc in airsoft o sa investesc intr-o replica sa fie si mai performanta ca M14 pe care il am Very Happy
Aure
Aure
Maior
Maior

Mesaje : 198
Data de inscriere : 18/04/2012
Localizare : Sard Alba

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Sam Apr 28, 2012 3:16 am

Aiurea mi se pare cum am jucat pana acum. Orice viteza, doar foc pe semi (lucru care motiveaza jucatorii cu arme automate pana in 125m/s si med 7m sa treaca la DMR-uri de 140 cu med 15m). Deci vreti sa ramanem la asta, sa mai pateasca si altii ce a patit Buba (lovitura primita regulamentar 125 - 140 m/s - DMR: long arm, semi-only, low-cap sau bolt action, MED: 15 m -> ganditi-va de tragea cineva mai iute de mana cu un DMR semi de 140m/s vreo 3-4 bile sau Calin cu luneta lui cum ar fi fost) Astia pe dincolo joaca dupa regulamentul care l-am propus (la jocurile de noapte, la cele de zi este acelasi cu al nostru), ne-am trezit noi romanii mai destepti de parca noi am fi inventat airsoftul. In cazul in care ramanem la regulamentul de pana acum, eu nu o sa mai particip la jocurile de noapte (nu vreau sa mai dau sau sa primesc vreo lovitura ca cea de aseara).

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty re

Mesaj  SCANTEI Sam Apr 28, 2012 3:57 am

sincer noi am mai jucat pe noapte si nu am avut probleme!!! deci buba (problema) a fost prezenta ta, acum fara suparare dar nu erau mai mult de 7/8m intre tine si buba
SCANTEI
SCANTEI
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 487
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : alba iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Sam Apr 28, 2012 4:14 am

Din punctul meu de vedere ce s-a intamplat aseara a fost nesabuinta ... aici vorbim de viteze , arme , pistoale ...azi maine cutite si prastii ... totul se reduce la spiritul jocului = FAIR PLAY ... si asta pentru noi ar trebui sa insemne mult mai mult pentru ca de multe ori simtim pe pielea noastra ce inseamna ... daca cineva care nu se poate abtine sa nu traga in distante mai mici decat MED-ul doar pentru ca doreste victoria si nu pune pe primul plan integritatea celui de fata sa doar pentru 5 minute de stat in baza ( este cel mai mare pret care il platesti atunci cand te intalnesti cu un adversar fata in fata => ies ambii ) va las pe fiecare dintre voi sa decideti pe viitor cum o sa jucati ... nu vreau ca randurile scrise mai sus sa sperie sau sa emotioneze pe niciunul dintre noi dar doresc ca abordarea in joc pe viitor sa o facem cu mult mai multa precautie ... nu cred ca exista cineva care sa nu stie ce riscuri isi asuma in momentul in care incepe jocul dar in acelasi timp stie ca exista niste reguli care il protejeaza de cele mai multe ori .... si ca sa inchei ii raspund totusi lui Andrei : " nu o sa-mi iau casca " !!! O zi faina si ne vedem maine sa o luam de unde am lasat-o ... adica echipa noastra prapadindu-se de ras !!!!
BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Fra Sam Apr 28, 2012 6:53 am

de abia astept sa stam iara si sa vedem tura asta cu se misca soarele lol!
Fra
Fra
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 403
Data de inscriere : 17/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Sam Apr 28, 2012 7:55 am

Cred ca pana acum ati avut noroc ca nu v-ati nimerit in cap. O lovitura in cap chiar si de la o distanta cu mult peste MED-ul armei se simte mai tare decat una sub MED in alta parte a corpului. Stiu asta pentru ca am patit-o si eu: am luat o bila in nas de la o arma de 100m/s (MED 1m) de la peste 10m si a avut acelasi rezultat ca si in cazul lui Buba. Poate va razganditi si astia care ati votat impotriva dupa ce primiti si voi cateva bile in fata si vedeti cat de "placut" e.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Sam Apr 28, 2012 11:41 am

Alo ...domnilor...va rog sa nu mai veniti la joc cu arma cu glont ...la Andrei i-a trecut bila de 100/s prin viziera CASTII...au cred ca era glont nu BB's ...si nu-i frumos !!!!


Ultima editare efectuata de catre BuBa in Sam Apr 28, 2012 9:13 pm, editata de 1 ori
BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Sam Apr 28, 2012 1:32 pm

Nu s-a intamplat la jocurile noastre. Am jucat 1 pe 1 cu o prietena si am purtat numai ochelari. I-am dat numai ochelari pentru ca am zis ca stiu sa trag si nu o lovesc in cap si eu am purtat numai ochelari pentru ca eram convins ca nu ma nimereste, si ca sa vezi, am jucat si eu vreo 2-3 partide numai cu ochelarii si fix atunci am luat un "nose-shot". Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty re

Mesaj  SCANTEI Dum Apr 29, 2012 10:26 am

impresionant... lol!
SCANTEI
SCANTEI
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 487
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : alba iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Dum Apr 29, 2012 11:10 am

Da chiar impresionant : a girl and a gun against Andrei !!! ... and the girl Win !!!! COOL !!! flower
BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Fra Dum Apr 29, 2012 11:17 am

norocul incepatorului Laughing
Fra
Fra
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 403
Data de inscriere : 17/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Dum Apr 29, 2012 11:31 am

Nu stiu daca a fost noroc sau talent Smile de atunci nu a mai jucat. Poate daca venea la jocuri ne batea pe toti Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Dum Apr 29, 2012 8:32 pm

Cu siguranta !!!..prin neprezentare 3-0 !!!!
BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty re

Mesaj  SCANTEI Dum Apr 29, 2012 10:39 pm

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

decat sa ne bata mai bine ne Twisted Evil
SCANTEI
SCANTEI
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 487
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : alba iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Lun Apr 30, 2012 12:45 am

Deja deviem de la subiect Smile Topicul asta l-am facut pentru sondajul cu privire la adoptarea regulamentului pentru jocurile de noapte folosit in strainatate. Daca vreti ca la jocurile de noapte sa se foloseasca doar arme sub 100m/s alegeti "de acord", daca vreti sa jucam ca pana acum cu orice arma votati "impotriva". Bineinteles ca si in cazul in care o sa decidem sa jucam dupa acest regulament, nu o vom facem imediat. Nu o sa zicem "gata de acum nu mai jucati decat cu arme sub 100, daca nu aveti, stati acasa!", o sa asteptam pana isi cumpara toti pistoale (care oricum sunt obligatorii la majoritatea evenimentelor si concursurile organizate de cluburile de airsoft) sau arme semi-pro (pentru cei care doresc sa traga pe foc automat). Asa ca spuneti-va toti parerea! Nu se poate lua o decizie corecta cu doar 5 voturi si o diferenta intre "pentru" si "impotriva" de doar 1 vot (in momentul de fata).

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  level_up Mier Mai 02, 2012 9:04 pm

Suntem oricum destul de iresponsabili in ceea ce priveste viteza replicilor si medul chiar si pe timp de zii unde cred ca ar trebui sa schimbam unele reguli sau sa convingem pe unii colegi ca arme super puternice putem sa ne luam toti, dar am impinge catre maxim sansa sa se intample ceva neplacut. Eu am in momentul de fata arc de 160 ms dar la foc cu foc si incarcare dupa fiecare bb as avea voie 170 ms, am pistolul cumparat de la Buba ca si arma secundara dar as vrea cei care au arme care se incadreaza deja in DRM cum ar fii sa tragem toti in ei cu 130-140 ms pe foc automat din 15 m . Si vreau sa inteleg si eu de ce invoca mereu realitatea din razboi cand acolo combatanti au la ei cam 120- 150 de cartuse pe cand ei au incarcatoare de 400-500 bb. Oare fac parte dintre aceea care se gandeau cum era daca pe vremea lui Mihai Viteazu, Ei ar fi avut o mitraliera?
Andrei, daca joci tot timpul cu acelasi fel de arma o sa inveti sa respecti medul din instinct dar daca joci intr-o zii cu sniper si adoua zii cu MP5 e foarte greu sa te mai concentrezi asupra distantei de angajare pentru ca ele se schimba drastic intre cele doua arme.Eu joc cu sniper de aproape un an si credema ca la un moment dat scoti pistolul instinctiv cand adversarul este sub med.
Cat despre jocurile de noapte combatantii ar trebui sa inteleaga ca un accident nefericit ar putea face ca jocurile sa nu mai fie ce au fost, si orcat ai scadea viteza armelor tot nu ar rezolva problema daca cineva trage cu 90 ms din 1 m cat este medul credema ca eu nu as vrea sa fiu cel lovit.

level_up
level_up
Sergent-major
Sergent-major

Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/04/2012
Localizare : sard

http://expert-airsoft.weebly.com/index.html

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  BuBa Mier Mai 02, 2012 10:32 pm

Ca tot veni vorba de numarul de bile din incarcator ideal ar fi ca fiecare sa joace cat mai realistic fata de replica care o poarta.Chiar daca la intalnirile noastre se accepta orice tip de incarcator la eventuri se accepta maxim mid-uri. Ar fi bine sa ne invatam cu ele din timp nu sa ne trezim pe la eventuri ca o sa adunam bile de pe jos ca nu mai avem in incarcatoare . Cat despre viteze si putere eu propun ca la urmatoare intalnire toate replicile sa se masoare si sa se catalogheze stilul de joc ( full sau semi ).
BuBa
BuBa
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 488
Data de inscriere : 15/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Fra Mier Mai 02, 2012 11:45 pm

ok aduc crono la mine data viitoare
Fra
Fra
General-locotenent
General-locotenent

Mesaje : 403
Data de inscriere : 17/04/2012
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Vizitator Joi Mai 03, 2012 1:10 am

Problema a fost vizibilitatea scazuta. Daca ar fi fost lumina sigur nu-l nimeream in cap si daca vedeam ca este suficient de aprope as fi scos pistolul automat de 55m/s. Dar din moment ce mi se parea ca este mai departe si cum regulamentul nu permitea focul automat nici macar pentru o arma de 55m/s am preferat sa folosesc luneta. Dupa cum am spus si cu cateva mesaje in urma: "Orice viteza, doar foc pe semi (lucru care motiveaza jucatorii cu arme automate pana in 125m/s si med 7m sa treaca la DMR-uri de 140 cu med 15m)". Oare nu ar fi fost mai bine sa avem arme automate pana in 70m/s in loc de DMR-uri de 140m/s? Eu personal as prefera sa incasez 5-6 bile la 70m/s deacat 1-2 la 140m/s sau chiar una de 170m/s in cazul sniperilor. Am propus acest regulament deoarece cei care l-au scris au mai multa experienta decat noi. Dar daca considerati ca noi, romanii, suntem mai destepti (eu cred ca suntem, dar nu in privinta regulamentelor de airsoft Smile ) votati impotriva. Daca preferati foc auto pana la 70m/s si semi pana in 110 votati pentru.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Regulament: Jocuri de Noapte Empty Re: Regulament: Jocuri de Noapte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum